Noguldījuma veids – Krājkonts

Noguldījuma veids – Krājkonts

Krājkonts ir noguldījuma veids, kura mērķis ir uzkrāt līdzekļus ar iespēju naudu izņemt jebkurā laikā.


Bankas piedāvā dažādus veidus kā ieguldīt brīvos līdzekļus un pelnīt. Viena no iespējām ir krājkonts. Krājkontiem nav noguldījuma termiņa, to jūs nosakāt pats, kad izņemat uzkrātos līdzekļus un slēdzat kontu. Vienlaicīgi, iespējams, atvērt vairākus krājkontus, ja tie paredzēti dažādiem mērķiem. Lielākoties tiek piedāvāts atvērt krājkontu EUR vai USD.

Bankas nosaka minimālo noguldījuma summu. Minimāla noguldījuma summa atkarīga no bankas, bet parasti tā ir diezgan niecīga, pat sākot no 1 EUR. Bet netiek noteikta maksimālā papildinājuma summa. Iemaksas jūs varat veikt jebkurā laikā, par jebkuru summu  un cik bieži vēlaties. Daudzas bankas piedāvā izveidot regulāro maksājumu grafiku, iemaksājot vienādas summas katru mēnesi, konkrētā datumā. Izvēloties regulāros maksājumus, visērtāk izveidot automātiskos maksājumus no norēķina konta. Naudu var ieskaitīt ne tikai pats krājkonta īpašnieks, bet jebkurš, kurš zina konta numuru.

Naudu var izņemt jebkurā laikā, neskaitāmas reizes. Parasti bankas nosaka limitu, līdz kuram jūs varat izņemt naudu uzreiz, par to nebrīdinot banku. Izņemot lielākas summas jums vajadzēs brīdināt banku dažas dienas iepriekš. Izņemot līdzekļus no konta, procentu likme nesamazināsies.

Noguldot brīvos līdzekļus, krājkontā ne tikai droši tiek uzkrāta nauda, bet tā arī pelna. Aprēķinātie peļņas procenti tiek pievienoti pamatsummai, no kuras tad atkal tiks aprēķināta nākamā procentu likme. Par nopelnītajiem procentu ienākumiem jeb peļņu būs jāmaksā iedzīvotāju ienākumu nodoklis, kurš šobrīd ir 10%. Banka šo nodokli automātiski samaksā, kad tiek izmaksāti peļņas procenti.

Krājkonts piemērots tiem, kuriem ir brīvie līdzekļi, bet ne pietiekami kādam konkrētam mērķim vai pirkumam, un nav vēlmes ņemt kredītu. Krājkonts derēs arī tad, ja nav konkrēta mērķa, bet ir vēlme lietderīgi izmantot brīvos līdzekļus, jo neatkarīgi no tā cik liels būs noguldījums, jebkura summa nesīs kādu peļņu. Vislielākais krājkonta pluss noteikti ir līdzekļu pieejamība, ja mainās nospraustie mērķi vai dzīvē gadās neparedzamas situācijas, no kurām neviens nav pasargāts.


Atvērt krājkontus piedāvā visas lielākās Latvijas bankas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *