Kāpēc cilvēki aizņemas nevis krāj naudu?

Kāpēc cilvēki aizņemas nevis krāj naudu?

Bez naudas nav iedomājama neviena cilvēka ikdiena. Dzīve paiet to pelnot un tērējot. Tas, cik daudz katram ir dots, ir atkarīgs no daudz un dažādiem apstākļiem – statusa, izglītības, veiksmes, darba spējām u.tml. Tomēr ir tikai neliela daļa cilvēku, kuri var atļauties visu un kuriem nevajag krāt vai aizņemties, lai izdarītu kādu lielāku pirkumu. Pārējiem tas būs jādara un jādzīvo taupīgi, ja tiek pārsniegtas ikdienas vajadzības. Mūsdienās būs grūti atrast kādu, kurš nekad nebūs aizņēmies – no draugiem, bankām vai nebanku aizdevējiem. Arvien vairāk un vairāk cilvēku nonāk parādu jūgā, jo nespēj novērtēt savas iespējas paņemto atdot.

Nauda

Ir skaidrs, ka labāk ir mēģināt iekrāt, bet kādēļ tomēr lielākā daļa izvēlas aizņemties?

  • Aizdevumu pieejamība. Aizņemties nepavisam nav grūti, jāatbilst vien dažām aizdevēja noteiktajām prasībām. Šobrīd gan pēc ekonomiskās krīzes un smagajām sekām, kuras skāra tos, kuri ekonomiskā uzplaukuma laikā bija paņēmuši neapdomīgus kredītus, bankās dabūt kredītus vairs nav tik viegli, tomēr ir citi veidi kā tikt pie aizņēmuma. Kaut vai neskaitāmie ātro kredītu aizdevēji. Lai gan aizņēmumu summas nav tik lielas, bet to iegūšana ir padarīta iespējami vienkārša, pie naudas var tikt, pat neizejot no mājas. Arī reklāmas ir gana uzbāzīgas un kredīta ņemšanu pasniedz kā nenozīmīgu sīkumu, kas dzīvi nekādi neietekmēs. Tomēr ir pierādīts, ka tā nebūt nav. Ātrie kredīti spēj ieraut tāpat kā lielie aizdevumi. Tieši vieglā pieejamība un ne pārāk lielās summas neapdomīgajiem liedz reāli novērtēt savas iespējas. Protams, ir labi, ka šādas iespējas aizņemties pastāv, tomēr jārēķinās, ka šo uzņēmumu mērķis ir tikai un vienīgi gūt peļņu. Un peļņu var gūt tikai paņemot no klienta, tātad aizņēmēja.
  • Negaidīti izdevumi. Ne vienmēr dzīvē viss ir paredzams. Pavisam negaidīti var rasties situācijas, kad nauda vajadzīga uzreiz. Ja iekrājumu nav, tad vienīgā iespēja ir aizņemties. Šādi aizņēmumi ir attaisnojami, it sevišķi, ja tēriņi skar svarīgas dzīves jomas, piemēram, veselību. Arī šādās situācijās gan vajadzētu spēt izvērtēt sev izdevīgāko aizņēmuma veidu, nevis ķert pirmo pieejamo. Bieži vien visvieglāk pieejamais nav tas labākais. Ja draugu vai paziņu vidū ir kāds zinošs cilvēks attiecīgajā jomā, noteikti vajadzētu izmantot šī cilvēka padomu, vai ideālā variantā pat uzklausīt vairākus.
  • Dzīvo tagad. Uzkrāt ir prātīgāk, taču tas var prasīt neskaitāmus gadus un reizēm pat ar to var būt par maz, lai uzkrātu vajadzīgo summu. Ja nav sava mājokļa, tad lai uzkrātu savam mājoklim vajadzēs ilgu laiku un visu to periodu vienalga nedzīvosiet savā mājā, bet nāksies īrēt. Šajā gadījumā labāk noteikti ir aizņemties, jo visu kredīta atmaksas laiku dzīvosiet savā mājā un lai gan pārmaksāsiet aizdevējam, tomēr nemaksāsiet vēl kādam citam par mājokļa īri, kas galu galā tāpat nepiederēs jums. Tāpat arī, ja darbam un dzīves kvalitātei ir nepieciešama automašīna, prātīgāk, ja nevarat to atļauties uzreiz, aizņemties pirkumam, lai neciestu darba un dzīves kvalitāte.

Parādniekos nepatīk būt nevienam. Aizņemoties ir kritiski jānovērtē sevi un jāsaliek visi plusi par labu aizņēmumam un mīnusi pret. Jārēķinās, ka jebkurš aizņēmums kaut kādā veidā ietekmēs ikdienas gaitas, jo ik mēnesi būs ar to jārēķinās. Pats svarīgākais, lai aizdevums nākotni ievirzītu pozitīvā un nevis negatīvā gultnē. Pirms aizņematies no bankām un nebanku aizdevējiem, painteresējieties vai nepieciešamo summu jums nevar aizdot kāds no radiem vai draugiem, neprasot procentu maksājumus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *