Kādas preces nevajadzētu pirkt lietotas

Kādas preces nevajadzētu pirkt lietotas

Faktiski visas preces, kuras pārdod lietotas, ir jāpārbauda – vismaz to vizuālais izskats, vēlams arī tehniskais stāvoklis. Nevajadzētu iegādāties ļoti vecus ledusskapjus. Daži no freoniem, ko tajos izmanto, nokļūstot atmosfērā, sekmē ozona iznīkšanu augšējos atmosfēras slāņos, kas palielina ultravioleto starojumu. Labāk pirkt ledusskapi, kurā izmantots cits šķidrums, pieņemams no vides aizsardzības viedokļa. Šādi ledusskapji ražošanā ir, sākot no 1991. gada, kad sāka izmantot freonu R134a. Kaut gan viedokļi par to, vai šis freons ir videi draudzīgāks, kā iepriekšējie, tomēr ir atšķirīgi, viennozīmīgi tiek sacīts, ka ledusskapji, kas ražoti pēc 1991. gada, ir energoefektīvāki, labāko ledusskapju enerģijas patēriņam samazinoties par 20-50%. Šajā gadā Zviedrijā tika izsludināts konkurss, kurā balvas saņēma ledusskapju modeļi ar taupīgāko enerģijas izmantojumu. Šis pasākums motivēja ražotājus, kuri kopš tā laika izgatavo energoefektīvus modeļus.

Arī citi sadzīves tehnikas eksemplāri, kaut arī nav kaitīgi apkārtējai videi, iespējams, ir tik veci, ka to izmantošana nav lietderīga laikā, kad energoefektivitāte ir augstāka jaunākiem modeļiem. Piemēram, iegādājoties vecāku veļas mašīnas modeli, izdevumi, kurus ietaupa uz pirkuma rēķina, neatmaksājas, jo tos tūdaļ aizvieto augstais ūdens un enerģijas patēriņš. Īpaša uzmanība energoefektivitātes sakarā jāpievērš veļas mašīnām, vecākām par 1993. gadu, kuras paredzētas 10 kg veļas mazgāšanai. Maz ticams, ka tās ir saglabājušās lietotas, bet pat nelietotas tās darbojas neekonomiski, ūdeni patērējot vismaz 5 reizes, bet elektroenerģiju – 6 reizes vairāk, kā veļas mašīna, kas ražota 2003. gadā ar ietilpību 3,3 kg.

Kāds 2003. gadā veikts nākotnes enerģijas patēriņa paredzējums, balstoties uz iepriekš augušo energoefektivitāti dažādai mājsaimniecības tehnikai, ziņo, ka pēc 10 gadiem pilnīgi visām sadzīves tehnikas iekārtām – virtuves plītīm, saldējamām iekārtām, ledusskapjiem, veļas mašīnām, trauku mazgājamām mašīnām, elektriskajiem boileriem, elektriskajām apsildes ierīcēm – energoefektivitāte uzlabosies divas reizes. ElektroluxLatvia pētījumā, kurš veikts 2012. gadā, apstiprinās šīs prognozes, minot, ka 10 gadus vecas sadzīves tehnikas iekārtas nomainot ar jaunām, enerģijas patēriņš palielinās par 40 %. Ja ir iespēja iegādāties preces tūlīt, nevajadzētu pirkt lietotu sadzīves tehniku.

Preces, ko nevajadzētu iegādāties lietotas varētu būt vēl un vēl. Izvērtējiet, ko pirkt un nepirkt lietotu, jo ne viss lietots ir lietojams!

Comments are closed.