Ekonomika

Ekonomika

Kas īsti ir ekonomika un kā tā darbojas mūsu ikdienas dzīvē? Ekonomika ir zinātne, kas pēta kā sabiedrība izmanto ierobežotus resursus savu vēlmju un vajadzību sasniegšanai. Ekonomikas lielāka problēma, parasti, ir tā ka resursi ir ierobežoti, bet vajadzības mēdz būt neierobežotas. Nepietiekamu resursu sadale starp vairākām vajadzībām ir ekonomikas zinātnes pamats.

Nauda

Ekonomika ir zinātne, bet ekonomija ir naudas taupīšana. Katrs savās mājās esam ekonomisti. Mēs zinām savas vēlmes un nepieciešamības un, atbilstoši tām, mēs meklējam iespējas kā tās apmierināt. Tiek meklēti labākie piedāvājumi, iespējas ietaupīt uz citu lietu rēķina, iespējas iegūt lielākus ienākumus.

Atšķirība starp parastu cilvēku un izglītotu ekonomistu, bieži, ir tikai terminu un faktu pārzināšana, un diploms. Tas, protams, ir ļoti vispārīgi, jo cilvēki pavada daudzus gadus mācoties šīs zināšanas, bet savā ikdienā mēs visi izmantojam dažādus ekonomikas paņēmienus un principus. Saplānot budžetu, kad ienākumi ir ļoti zemi, mēdz būt daudz sarežģītāk kā saplānot valsts budžetu sadalot miljonus.

Lielākajai daļai cilvēku ikdiena sastāv no pieejamo resursu sadales tā, lai maksimāli apmierinātu savas vajadzības. Mums ir jārēķinās ar pieejamajiem līdzekļiem un tie jāsadala, lai spētu veikt visus maksājumus, būtu pietiekoši līdzekļi pārtikas iegādei, pirmās nepieciešamības precēm, dažādiem papildus izdevumiem, apģērbam, transportam un visām citām mūsu vajadzībām. Ja ienākumi ir mazi tad šis process ir ļoti sarežģīts. Mēs meklējam dažādas iespējas kā ietaupīt, kā sadalīt šos līdzekļus, iespējas atlikt vai atteikties no izdevumiem un tā tālāk.

Lielākā atšķirība starp mūsu mājas ekonomiku un valstiska līmeņa ekonomiku ir resursu apjoms, kas ir jāsadala starp visām vajadzībām. Tās ir ļoti cieši saistītas jomas, jo valsts ekonomikas politika tieši ietekmē mūsu dzīves. Tieši šī iemesla dēļ valstu iedzīvotāji mēdz būt tik neapmierināti ar valdību, jo, no mūsu pieredzes, nesaprotam kā var sadalīt miljardu un nav jūtama labuma tautai. Taču arī šie resursi tiek dalīti atkarībā no vajadzībām, diemžēl, mūsu vajadzības, ne vienmēr, sakrīt ar valsts vajadzībām.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *