Depozīts

Depozīts

Depozīts ir naudas noguldījums bankā uz noteiktu vai nenoteiktu termiņu, par to saņemot procentu maksājumus.

Nauda

Visa veida depozīti var tikt noguldīti uz dažādiem termiņiem un valūtām. Īpaši izdevīgi tas ir, ja valūta kādā noris uzņēmējdarbība, ir atšķirīga. Katrs pats var izvēlēties sev vēlamo depozītu un termiņu. Peļņa ir prognozējama, jo procentu likme ir fiksēta. Depozīti ir droši noguldījumi tieši paredzamības un vienkāršības dēļ. Depozīts ir arī ļoti populārs noguldījumu veids, jo nav vajadzīgas plašas zināšanas par investīcijām. Jāņem vērā, ka valsts iekasē 10% nodokli no depozītā gūtajiem peļņas procentiem.

Lai gan banku piedāvājumi nebūtiski, bet tomēr atšķiras, un  ir jāizvērtē pieejamos piedāvājumus, lai izvēlētos sev ērtāko. Bankas klientu piesaistei ir izveidojušas arī dažādus depozītu piedāvājumus, kā, piemēram, pilngadības depozīts, kas ir termiņa depozīts, ko vecāki atver uz bērna vārda un bērns to var izņemt, sasniedzot pilngadību. Nestandarta noguldījumiem (summām vai termiņiem) bankas var noteikt individuālas procentu likmes.

Ir īstermiņa noguldījumi un ilgtermiņa noguldījumi

Īstermiņa noguldījumi – noguldījumi uz laiku līdz vienam gadam.  Šiem noguldījumiem nevar pagarināt termiņu un mainīt summu. Iespējamā noguldījuma summa atkarīga no konkrētās bankas. Īstermiņa ieguldījumus lielākoties izmanto uzņēmumi, lai noguldītu lielākas summas uz īsu termiņu, pārsvarā uz mēnesi, un iegūtu procentu maksājumus. Procentu likme ir fiksēta. Depozītu var izmantot arī kā nodrošinājumu īstermiņa kredīta saņemšanai. Gan noguldīto summu, gan nopelnītos procentu maksājumus banka izmaksā noguldījuma termiņa beigās.

Ilgtermiņa noguldījumi – tie ir noguldījumi uz termiņu, kas ir ilgāks par gadu. Šādiem noguldījumiem atkarībā no vienošanās procentu izmaksas var veikt gan termiņa beigās, gan vairākkārt termiņa laikā. Tiek noteikta arī soda maksa, ja noguldījumu un procentu maksājumus izņem pirms termiņa beigām. Ilgtermiņa noguldījumiem procentu likmes parasti ir augstākas attiecīgi, jo uz ilgāku termiņu summa tiek noguldīta, jo lielāka procentu likme.

Vai ieguldīt brīvos līdzekļus depozītā vai labāk tos investēt kādā citā veidā katram jāizvērtē pašam, tomēr depozīts noteikti ir piemērots cilvēkiem, kuri nevēlas riskēt un priekšroku dod regulāriem un paredzamiem ienākumiem, lai cik lieli tie arī nebūtu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *